RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Początki garnituru sięgają wczesnych lat XX wieku, jednak dopiero w latach 30-stych został uznany za formalny ubiór męski. Dawniej nosiło się go na mniej uroczyste wydarzenia. Na oficjalne uroczystości wybierano fraki, surduty lub żakiety z kamizelkami.

Kolebką współczesnego garnituru jest Anglia jednak włosi nie byli gorsi i szybko sami zaczęli być mistrzami szycia tych strojów zostawiając Anglię w tyle.

Trzy najważniejsze rzeczy w dobrym garniturze to krój, kolor i tkanina - nawet najlepszy i najdroższy materiał nie zastąpi nieprawidłowego skrojenia. Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej jest pozostać w kolorach stonowanych, klasycznych kolory najbardziej uniwersalne to granaty, czernie oraz szarości. Takie kolory jak zieleń czy brąz pasują do mniej oficjalnych wydarzeń np. sportowych. Jeśli chodzi o materiał jest to najczęściej jedwab lub czysta wełna - są to tkaniny odporne na zagniecenia, które świetnie się układają.

Pamiętaj - trzy najważniejsze rzeczy w dobrym garniturze to

  • krój
  • kolor
  • tkanina

Dostępne na rynku modele bazują głównie na wzornikach z lat 30 - oczywiście z pewnymi modyfikacjami. Szyjąc garnitur musimy pamiętać na jaka okazje będzie on noszony. Dawniej był obowiązkowo 3 częściowy - czyli marynarka, kamizelka i spodnie uszyte z tego samego materiału, dziś coraz częściej spotykamy garnitury bez kamizelek - noszenie jej powoli zanika. Garnitur powinien wyglądać naturalnie i korzystnie wpływać na sylwetkę - jego zadaniem jest podkreślać nasze atuty i maskować niedoskonałości.

Pamiętaj - nawet najlepszy i najdroższy materiał nie zastąpi nieprawidłowego skrojenia garnituru.

Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej jest pozostać w kolorach stonowanych, klasycznych kolory najbardziej uniwersalne to granaty, czernie oraz szarości. Takie kolory jak zieleń czy brąz pasują do mniej oficjalnych wydarzeń np. sportowych. Jeśli chodzi o materiał jest to najczęściej jedwab lub czysta wełna - są to tkaniny odporne na zagniecenia, które świetnie się układają.

Szyjąc garnitur musimy pamiętać na jaka okazje będzie on noszony.

W naszej pracowni krawieckiej szyjemy garnitury na miarę, a także garnitury dla chłopców.