RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

 

Garnitur to elegancki strój, który dodaje klasy i szyku każdemu mężczyźnie. Jednak, aby prezentował się naprawdę dobrze, musi zostać odpowiednio dobrany do sylwetki. W pierwszej kolejności liczy się dopasowanie do figury oraz krój, a dopiero później znaczenie ma sam styl w postaci materiałów i wzorów. Oto kilka porad, jak powinno się dobierać garnitur idealny. 

Jak dobrać rozmiar?

Podstawą garnituru są eleganckie spodnie oraz marynarka, które powinny być odpowiednio dobrane nie tylko w kwestii stylu i figury, ale także rozmiaru. Korzystając z podstawowych zasad, będziemy mogli zawsze dopasować ten idealny.

Marynarka powinna długością sięgać za pośladki i kończyć się dolną krawędzią zaraz za nimi. Musi przylegać do ciała, ale nie być opięta, i powinna przy tym dzielić sylwetkę na pół. Rękawy powinny być krótsze o około 1,5 cm od długości rękawa koszuli. Mankiet koszuli zawsze powinien być widoczny.

W przypadku marynarki, materiał nie powinien się marszczyć. Szew rękawa powinien zaczynać się w miejscu zakończenia stawu barkowego. To sprawi, że materiał będzie gładko przylegał do ciała i nie powstaną nieestetyczne fałdy.

Z kolei spodnie odpowiedniej długości powinny być gładkie i proste na długości nogawki, która ma opierać się na górnej części cholewki buta. Jeżeli spodnie się zbierają w kolanach lub kostkach albo powstają zagięcia to znak, że spodnie należy skrócić.

Garnitur dla masywnej sylwetki

Przy szerszej, masywniejszej budowie ciała najlepiej wybierać garnitury o kroju regular fit. Dzięki temu nie zaburzymy proporcji i delikatnie wysmuklimy sylwetkę. Należy unikać mocnego taliowania i wąskich klap w marynarce. Klapy powinny być w tym przypadku w szpic, by nie poszerzać sylwetki. 

Spodnie powinny odznaczać się lekko zwężaną nogawką w części poniżej kolana lub być proste i zaprasowane w kant. W ten sposób wysmuklimy i wydłużymy optycznie nogi.

Dobrze zbudowani panowie powinni unikać wypełnienia w marynarce oraz pionowych pasów, które dodatkowo powiększą sylwetkę optycznie. Podobny efekt zapewnią masywne wzory. Najlepszym wyborem dla dobrze zbudowanej sylwetki są kolory stonowane, jak czerń, granat i grafit.

Garnitur dla sylwetki szczupłej

Dla szczupłych panów najlepszą opcją jest garnitur o kroju slim fit. W tym przypadku świetnie pasować będzie marynarka o mocnym taliowaniu oraz zapinana na dwa guziki. Marynarka może mieć delikatne wypełnienie na ramionach oraz klapy o standardowej szerokości.

Polecane dla panów szczupłych są spodnie z niskim stanem o prostym kroju. Decydując się na mankiety na końcu nogawek, subtelnie poszerzymy nogi. Pasek do spodni uwydatni talię, także ją optycznie poszerzając.

Szczupłe osoby mogą pokusić się na eksperymentowanie z kolorami i wzorami, ponieważ zarówno jasne i ciemne odcienie będą wyglądały dobrze w ich przypadku. Sprawdzi się tutaj także krata i pionowe pasy czy fantazyjne wzory, ale z pewnością unikać należy pasków pionowych (dodatkowo niepotrzebnie wyszczuplą sylwetkę).