RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

W Pracowni Krawieckiej Rzeszów zajmujemy się też szyciem na miarę galowych mundurów górniczych. Etos tego zawodu jest wciąż żywy, a mundury z dumą noszone podczas świąt oraz licznych uroczystości, jak na przykład w trakcie górniczego święta, jakim jest Barbórka. Bywają też sytuacje, że przedstawiciele zawodu decydują się na przywdzianie stroju galowego podczas uroczystości weselnych, aby dać wyraz swojemu przywiązaniu do tradycji.

Śląska tradycja

Galowy mundur górniczy jest związany z historią Śląska już od wczesnego okresu XIX wieku. Początkowo miał służyć jako strój roboczy i był wzorowany na uniformach piechoty Królestwa Polskiego. Obecnie pełni funkcje reprezentacyjne i przeszedł modernizację: noszony niegdyś podczas uroczystości frak został zastąpiony przez marynarkę, a białe spodnie przez czarne. Również półbuty zostały wymienione na buty z cholewami. Ważnym elementem stroju jest także czapka z kolorowym pióropuszem, której wykonania się podejmujemy.

Doświadczenie

Od wielu lat nasza pracownia w Rzeszowie współpracuje z zakładami pracy oraz zespołami orkiestr górniczych, dla których przygotowujemy tradycyjne stroje. Nasi kontrahenci mogą liczyć na pełnowymiarową obsługę i wykonanie najwyższej jakości mundurów, które będą dumnie noszone. Oprócz górniczych, oferujemy szycie wojskowych oraz reprodukcji kostiumów historycznych, dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami teatrów oraz branżą filmową.

Mundur na miarę

W naszej Pracowni Krawieckiej Rzeszów podejmujemy się zarówno szycia strojów galowych dla mężczyzn, jak i dla górniczek. Dzięki zdjęciu miary i dostosowaniu kroju do postawy użytkownika, gwarantujemy wysoki komfort. Poprawnie skrojony mundur podkreśla zalety sylwetki, sprawiając, że prezentujemy się mężnie i elegancko. Ubierając się w ustandaryzowany model konfekcyjny, nigdy nie osiągniemy tak dokładnego stopnia dopasowania, jak w dzieje się to przypadku indywidualnego projektu. Możemy też zdecydować się na nieco bardziej wytrzymały materiał, który posłuży nam wiele lat. Ostatecznie, to nie jest ten rodzaj ubrania, który zmienia się co roku, więc warto zainwestować w coś porządnego, co będziemy nosić z dumą.

Ze względu na długoletnie doświadczenie, możemy zapewnić, że stworzone przez nas galowe mundury górnicze zostaną odtworzone ze wszystkimi, nawet najdrobniejszymi detalami. Stworzenie ubrania zgodnie z tradycją jest dla nas niezwykle ważne, ponieważ ten strój jest elementem dziedzictwa kulturowego Śląska. Zapraszamy do kontaktu w sprawie dokładnego skonsultowania oferty.