RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Mundur to bardzo elegancki i oficjalny strój. Z uwagi na to powinien być fachowo wykonany - uszyty z fantastycznej jakości materiałów przez uzdolnionych specjalistów. Takie właśnie warunki spełnia nasza Pracownia Krawiecka Kraków, polecamy więc zapoznanie się z proponowaną przez nas ofertą.

Krótko o historii

Na naszym kontynencie miano munduru jako ubrania wojskowego jest używane już od XVII wieku. Na początku pojawiło się ono w Królestwie Francji - la monture, i w państwie niemieckim - die Montur. Polacy zapożyczyli to pojęcie odrobinę później, właśnie z któregoś z języków tych krajów. Aby jednak lepiej poznać historię munduru, trzeba cofnąć się o kilkanaście wieków - pierwsze próby ujednolicenia strojów wojowników miały bowiem miejsce już w starożytności. Podejmowane one były na przykład w perskiej Gwardii Nieśmiertelnych lub wśród greckich hoplitów. Za sprawą takich zabiegów w prostszy sposób dało się dowodzić armią i kontrolować jednostki podczas walk. W średniowieczu tego typu próby zostały porzucone, aby powrócić w XV wieku w gwardiach królewskich. To z charakterystycznych strojów gwardzistów, takich, jakie na przykład wykorzystuje w dzisiejszych czasach papieska Gwardia Szwajcarska, wytworzyły się i rozwinęły przez lata znane wszystkim mundury wojskowe.

A dzisiaj?

Obecnie każde państwo ma swój krój. W Polsce ujednolicone zostały one po roku 1990. Współcześnie dzieli się je na wieczorowe - noszone przez żołnierzy ze stopniem oficerskim, oraz zasadnicze - między innymi służbowe, galowe, specjalne i polowe. Mundur polowy jest niezwykle odporny na zniszczenia, pozwala też żołnierzom maskować się w razie potrzeby. Jego kolor zależy od konkretnej formacji - wojska lądowe posiadają wersje khaki, lotnicze stalowo szare, natomiast marynarka wojenna granatowe i białe. Doskonała jakość i dopasowanie Nasza Pracownia Krawiecka Kraków wykonuje mundury wojskowe i górnicze, wytwarzamy też świetnie odwzorowane reprodukcje umundurowania historycznego. Szyjemy kostiumy na miarę z najlepszych materiałów, w związku z czym gwarantujemy satysfakcję z zakupu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wymogów formalnych obowiązujących w przypadku mundurów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło naszym pracownikom w Krakowie udoskonalić umiejętności w tym zakresie. W wypadku dodatkowych pytań lub chęci złożenia zamówienia, prosimy o kontakt.