RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Mundur to wyjątkowo elegancki i oficjalny strój. W związku z tym powinien być profesjonalnie wykonany - uszyty z rewelacyjnej jakości materiałów przez uzdolnionych krawców. Takie właśnie kryteria spełnia nasza Pracownia Krawiecka Rzeszów, polecamy więc zapoznanie się z proponowaną przez nas ofertą.

Skrócona historia

Na naszym kontynencie miano munduru jako stroju wojskowego jest wykorzystywane aż od XVII wieku. Na początku zostało ono zapisane w Królestwie Francji - la monture, i w Niemczech - die Montur. Polacy zapożyczyli to pojęcie trochę później, właśnie z jednego z języków wyżej wspomnianych krajów. Aby jednak dokładniej poznać historię munduru, należy cofnąć się o kilkanaście stuleci - pierwsze próby ujednolicenia ekwipunku żołnierzy miały bowiem miejsce już w starożytności. Podejmowane one były między innymi w perskiej Gwardii Nieśmiertelnych lub wśród greckich hoplitów. Za sprawą takich działań bardziej skutecznie można było kierować armią i kontrolować jednostki na polach walk. W czasach średniowiecza tego rodzaju próby zostały porzucone, aby powrócić w XV wieku w kostiumach gwardii królewskich. To z charakterystycznych strojów gwardzistów, takich, jakie na przykład stosuje w dzisiejszych czasach papieska Gwardia Szwajcarska, wykształciły się i rozwinęły przez stulecia znane wszystkim mundury wojskowe.

A dzisiaj?

Współcześnie wszystkie państwa mają swoje kroje. W Polsce ujednolicono je po roku 1990. Są one dzielone na wieczorowe - przeznaczone dla żołnierzy ze stopniem oficerskim oraz zasadnicze - na przykład wyjściowe, galowe, służbowe i polowe. Mundur polowy jest bardzo odporny na zniszczenia, daje też żołnierzom możliwość maskowania się w razie potrzeby. Jego kolor jest zależny od danej formacji - wojska lądowe mają khaki, lotnicy stalowo szare, natomiast marynarka wojenna białe i granatowe. Doskonała jakość i dopasowanie Nasza Pracownia Krawiecka Rzeszów wykonuje mundury wojskowe i górnicze, wytwarzamy również szczegółowo odwzorowane reprodukcje umundurowania historycznego. Szyjemy stroje na miarę z rewelacyjnych materiałów, dlatego też gwarantujemy zadowolenie z zakupu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wymogów formalnych obowiązujących w przypadku mundurów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło naszym pracownikom w Rzeszowie udoskonalić umiejętności w tym zakresie. W wypadku dodatkowych pytań albo chęci zlecenia wykonania usługi, prosimy o kontakt.