RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Frak - Fraki męskie szyte na miarę

Frak to ubiór męski z kategorii garniturów wieczorowych. Jego historia sięga 1740 roku a  pierwowzorem dla niego był żołnierski mundur. W XVII wieku frak był codziennym strojem męskim. W drugiej połowie XIX wieku awansował do rangi stroju wieczorowego aby z czasem stać się garniturem na wyjątkowo uroczyste okazje.

Frak - wyznacznik męskiej elegancji

Charakteryzuje się wydłużonymi, tylnymi połami i satynowymi wyłogami. We frakach o linii angielskiej, zwanych jaskółczym ogonem poły wydłużają się stopniowo, łagodną linią już od przodu i sięgają do lub za kolana. W stylu francuskim wydłużony jest sam tył a poły z reguły kończą się tuż przed linią kolan.

Frakowi towarzyszą spodnie bez mankietów i zawsze czarne lakierowane buty. Klasyczna kamizelka do fraka, o charakterystycznym wycięciu w kształcie V, zapinana jest na trzy guziki. Koszula jest zawsze biała z usztywnionym, stojącym kołnierzem, którego rogi są załamane. Tradycyjnie, w kieszonce marynarki znajduje się biała poszetka, najlepiej jedwabna.

Fraki to wyjątkowe stroje

Frak jako wyjątkowy strój, obwarowany został wieloma zasadami dotyczącymi noszenia go. Choć marynarka posiada guziki nigdy się ich nie zapina. Gdy jest się ubranym we frak to trzymanie rąk w kieszeniach spodni, choćby nawet jednej dłoni jest ogromnym towarzyskim nietaktem.

Dziś fraka nie nosi się na co dzień. Zwyczajowo zakładają go dyrygenci, muzycy w orkiestrach lub wyjątkowi Panowie Młodzi. Coraz częściej też we fraki ubierają swój personel restauracje o doskonałej renomie.

Jako, że nie jest on strojem codziennym nie kupi się go w sklepie. Można go jedynie uszyć. I jest to najlepsze co mogło spotkać frak.

Tylko uszyty na miarę, doskonale skrojony frak pozwoli mężczyźnie wznieść się na wyżyny elegancji.

Sprawdź naszą ofertę szycia fraków w miastach:

Katowice, Kraków, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław