RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Mundur to wyjątkowo elegancki i oficjalny strój. Dlatego też musi być fachowo wykonany - stworzony z fantastycznej jakości materiałów przez utalentowanych specjalistów. Właśnie takie warunki spełnia nasza Pracownia Krawiecka Tarnów, polecamy więc zapoznanie się z proponowaną przez nas ofertą.

Skrócona historia

Na naszym kontynencie miano munduru jako kostiumu wojskowego jest stosowane już od
XVII stulecia. Po raz pierwszy zostało ono zapisane w Królestwie Francji - la monture, a także w państwie niemieckim - die Montur. Polacy zapożyczyli to pojęcie odrobinę później,
właśnie z jednego z języków powyższych krajów. Aby jednak dokładniej poznać historię munduru, trzeba cofnąć się o kilkanaście stuleci - pierwsze próby ujednolicenia strojów
żołnierzy odbywały się bowiem już w antyku. Podejmowano je na przykład w perskiej Gwardii Nieśmiertelnych i u greckich hoplitów. Dzięki takim zabiegom w łatwiejszy sposób można było kierować wojskiem i kontrolować oddziały podczas walk. W średniowieczu tego rodzaju próby zostały zapomniane, aby powrócić w XV wieku w gwardiach królewskich. To z rozpoznawalnych strojów gwardzistów, takich, jakie na przykład nosi w dzisiejszych czasach papieska Gwardia Szwajcarska, wykształciły się i rozwinęły przez wieki tradycyjne mundury wojskowe.

A dzisiaj?

Obecnie każde państwo ma swój wzór. W Polsce ujednolicono je po roku 1990. W dzisiejszych czasach dzieli się je na wieczorowe - noszone przez żołnierzy ze stopniem oficerskim i zasadnicze - między innymi służbowe, galowe, specjalne i polowe. Mundurpolowy jest bardzo wytrzymały, daje też żołnierzom możliwość maskowania się w razie potrzeby. Jego kolor jest zależny od konkretnej formacji - wojska lądowe mają khaki, lotnicze stalowo szare, a marynarka wojenna białe i granatowe. Idealna jakość i dopasowanie Nasza Pracownia Krawiecka Tarnów wykonuje mundury wojskowe i górnicze, tworzymy też szczegółowo odwzorowane reprodukcje umundurowania historycznego. Szyjemy kostiumy na miarę z rewelacyjnych materiałów, w związku z czym gwarantujemy zadowolenie z zakupu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wymogów formalnych obowiązujących w przypadku mundurów. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło naszym pracownikom w Tarnowie udoskonalić umiejętności w tym zakresie. W przypadku dodatkowych wątpliwości lub zamiaru złożenia zamówienia, prosimy o kontakt.