RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

SURDUT - SZYTY NA MIARĘ

Podobnie jak większość garniturów męskich, surdut swe korzenie wywodzi od munduru wojskowego. W XX wieku zaistniał on jako galowy mundur w niektórych armiach w tym także w polskiej.

Surdut charakteryzuje się długimi do kolan połami i dwurzędowym zapięciem. Klapy w surducie są zawsze zamknięte i z tej samej tkaniny co reszta.

Wyjątkowo można spotkać surdut z aksamitnymi klapami. Surdut z reguły jest ciemnoszary ale bywa też czarny lub grafitowy. Spodnie są w tym samym kolorze co marynarka. Klasyczny surdut nie posiada kieszeni. Kamizelka zwyczajowo jest jaśniejsza od reszty.

Do surduta nigdy nie zakłada się lakierowanych butów i muchy. W odróżnieniu do fraka i smokingu tu nosi się wyłącznie krawat.

Choć surdut zalicza się do klasyki męskich strojów uroczystych nie jest on strojem wieczorowym.

Dziś odstępstwem od tej reguły jest jedynie ślub. Surdut to ulubiony strój eleganckich Panów Młodych.

Jednakże bardzo często sklepy z odzieżą męską wprowadzają panów w błąd oferując zwyczajne marynarki o przedłużanym kroju etykietowane mianem surdutów. Surdut szyty na miarę, w pracowni z doświadczeniem, pozwoli uniknąć błędów i zachować klasykę tego stroju. Tylko dobry krawiec dopasuje go tak aby stał się wykwintnym i wygodnym strojem.

A z racji wyjątkowości kroju surdut może doskonale układać się na sylwetce wyłącznie wówczas gdy uszyty jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pana pragnącego go założyć.