RSS twitter icon gplus icon youtube icon Facebook
Smoking Biały smoking Garnitur dwurzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Garnitur jednorzędowy Surdut Frak

Smoking - szyty na miarę

Smoking to męski strój zarezerwowany na wieczór i uroczyste okazje takie jak premiery, wystawy czy ślub. I tak jak każdy męski garnitur najlepiej prezentuje się na sylwetce gdy jest uszyty na miarę. Tylko wówczas zapewni niezbędną podczas gali swobodę i wygodę oraz podkreśli walory męskiej sylwetki.

Szycie smokingu na miarę

Podział strojów męskich na formalne i nieformalne nastąpił w latach 30-tych XX wieku. Wszystkie stroje męskie, poza sportowymi dzielą się dzienne i wieczorowe. Smoking, trafił wówczas na listę strojów półformalnych.

Czarna lub ciemno granatowa marynarka o zamkniętych bądź szalowych wyłogach, zapinana jest na jeden guzik. Wyłogi pokrywa się jedwabiem, satyną lub aksamitem. Kieszenie w marynarce smokingowej nie posiadają patek. Krój kamizelki smokingowej pochodzi od tych stosowanych we frakach. Najlepiej gdy jest ona wykonana z takiej samej tkaniny jak wyłogi marynarki. Spodnie, zdobione lampasem, w którym stosuje się tę samą co w wyłogach tkaninę nie posiadają mankietów.

Typ smokingu nieformalnego prezentuje marynarka dwurzędowa z czterema guzikami lub marynarka w kolorze białym.

Choć zasadą jest, że smoking powinien być czarny to można spotkać się także ze smokingami w kolorze białym.

Biały smoking nosi się w gorących klimatach, dlatego nazywany jest też tropikalnym. W europie zasadniczo niedopuszczalny nawet wieczorem. Historycznie biała wersja to taki "morski" rodzaj ubioru – powstał na przystani przy gorącej plaży w tropikach. Zakłada się go na przyjęcia przed wieczorem odbywające się na statkach, plażach podczas gorących letnich miesięcy. Zgodnie z zasadą garnituirowego savoir vivre biały smoking w Polsce nie powinien mieć prawa bytu, chyba że to impreza nad naszym morzem lub na statku czy jachcie płynącym w stronę Hawajów.

Męskie stroje są o tyle wyjątkowe, że aby idealnie wyglądały muszą dobrze skrojone i uszyte. A to może zapewnić wyłącznie krawiec z doświadczeniem i niezbędną znajomością tematu.

Koniecznie przeczytaj: Smoking - luksusowa wersja męskiego garnituru

 

Sprawdź naszą ofertę szycia fraków w miastach:

Katowice, Kraków, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław